Obsesja wyglądu. Czym jest dysmorfofobia?

Obsesja wyglądu.

Czym jest dysmorfofobia?

 

Coraz częściej mówi się o presji społecznej dotyczącej wyglądu, która wpędza wielu ludzi w kompleksy. To złożony i często ignorowany problem. Jednak nieustanna  pogoń za idealnym wizerunkiem ma również mniej znane oblicze, będące zaburzeniem dysmorficznym ciała.

 

Dysmorfofobia, to rodzaj zaburzenia psychicznego polegającego na obsesyjnym skupianiu się na własnym wyglądzie i przekonaniu o istnieniu u siebie wad fizycznych, które są w rzeczywistości niewidoczne dla innych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często postrzegają swoje ciało jako zdeformowane, mimo że w rzeczywistości nie ma ono żadnych istotnych defektów.

Przyczyny obsesji wyglądu są zwykle wieloczynnikowe. Wśród nich można wymienić czynniki genetyczne, biologiczne, jak również psychospołeczne. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem mogą mieć tendencję do lęku i depresji oraz być podatne na negatywne oceny własnego ciała. Dodatkowo mogą mieć doświadczenia związane z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, które mogą wpływać na postrzeganie ich ciała.

Charakterystyczne dla dysmorfofobii jest skupianie się na szczegółach i niewielkich defektach ciała, twarzy, włosów, które dla osoby nie dotkniętej tym zaburzeniem mogą być trudne do zauważenia. Osoba z dysmorfofobią może spędzać wiele godzin na analizowaniu swojego wyglądu w lustrze i poddawać się wielu zabiegom kosmetycznym, które w jej ocenie nie są zadowalające. Może również unikać sytuacji społecznych, czując lęk przed oceną innych.

Osoby cierpiące na dysmorfofobię zwykle doświadczają dużego dyskomfortu psychicznego związanego z własnym wyglądem, co może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, depresji, a nawet myśli samobójczych. Dlatego tak istotne jest podjęcie specjalistycznego leczenia w poradniach zdrowia psychicznego. Pozwoli ono na zrozumienie i zaakceptowanie swoje ciała oraz nauczenie się radzenia sobie z obsesyjnymi myślami.

Warto pamiętać, że dysmorfofobia jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może znacząco wpływać na jakość życia osoby dotkniętej nim. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować problemu, a zamiast tego szukać profesjonalnej pomocy i wsparcia. Każda osoba zasługuje na akceptację siebie i swojego ciała, niezależnie od tego, jak wygląda. 

Pamiętajmy, że salony beauty mogą być miejscem pierwszego kontaktu osoby z tym zaburzeniem. To od naszej wiedzy i profesjonalnego podejścia może zależeć jej zdrowie. 

Kategoria